26 Juni 1920 Statut K.u K. Evidenzbureau
: 04, Lipiec 1920
Ustawa Rady Państwa z dnia 26 Juni 1960 r.
STATUT K.u K. EVIDENZBUREAU
Art. 1.
- Tworzy się K. u K. Evidenzbureau, zwane dalej „Biurem” jako uzbrojoną jednostkę wyodrębnioną K. u K. Armee właściwą do ochrony Wspólnoty Austro - Węgierskiej przed zagrożeniami w zakresie jej bezpieczeństwa wewnętrznego, zewnętrznego, jej obronności i integralności terytorialnej, interesów gospodarczych i ekonomicznych, działalności technicznej, technologicznej oraz naukowej.
- W sposób szczególny do działań Biura należą:
a. rozpoznawanie międzynarodowego obrotu bronią, amunicją i materiałami wybuchowym oraz towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa,
b. rozpoznawanie, analizowanie i przeciwdziałanie aktom o charakterze terrorystycznym, ekstremistycznym oraz międzynarodowej przestępczości zorganizowanej wymierzonym we Wspólnotę Austro - Węgierską oraz jej obywateli,
c. rozpoznawanie i analizowanie zagrożeń, konfliktów i kryzysów o charakterze międzynarodowym, mających wpływ na bezpieczeństwo Wspólnoty Austro - Węgierskiej, podejmowanie działań mających na celu eliminowanie tych zagrożeń,
d. zapewnienie zabezpieczenia kryptograficznego w zakresie komunikacji z zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi.
Art. 2.
- Działania Biura podejmowane są na całym terenie Wspólnoty Austro - Węgierskiej, jak również i poza jej granicami.
- Główne kierunki działania Biura określa Jego Cesarska i Królewska Mość.
Art. 3.
- Na czele K. u K. Evidenzbureau stoi Dyrektor K. u K. Evidenzbureau, zwany dalej „Dyrektorem Biura”, którego na stanowisko powołuje i odwołuje Jego Cesarska i Królewska Mość po zasięgnięciu opinii Ministra Wojny i Szefa Sztabu Generalnego.
- Dyrektor Biura kieruje działalnością Biura, zapewnia wykonywanie głównych kierunków działania Biura, koordynuje współprace pomiędzy jego Wydziałami, a także sprawuje funkcje reprezentacyjne.
- Kandydatem na Dyrektora Biura może być obywatel Wspólnoty Austro - Węgierskiej, o nieposzlakowanej opinii, przebywający na terenie Wspólnoty Austro - Węgierskiej przez okres co najmniej roku, pełniący czynną służbę w K. u K. Armee w stopniu co najmniej Majora przez okres co najmniej roku.
- Na wniosek Dyrektora Biura, Jego Cesarska i Królewska Mość powołuje i odwołuje Wicedyrektora K. u K. Evidenzbureau, zwanego dalej „Wicedyrektorem Biura”, po uprzednim zasięgnięciu opinii Ministra Wojny i Szefa Sztabu Generalnego.
- Wicedyrektor koordynuje wzajemne działania pomiędzy Wydziałami Biura oraz pomiędzy Wydziałami Biura a Dyrektorem Biura. W razie nieobecności Dyrektora Biura, Wicedyrektor Biura sprawuje zwierzchnictwo nad strukturami Biura.
- Kandydatem na Wicedyrektora Biura może być obywatel Wspólnoty Austro - Węgierskiej, o nieposzlakowanej opinii, przebywający na terenie Wspólnoty Austro - Węgierskiej od co najmniej roku, pełniący czynną służbę w K. u K. Armee w stopniu co najmniej Hauptmanna przez okres co najmniej roku.
Art. 4.
- K. u K. Evidenzbureau składa się z sześciu wydziałów.
Wydział „Amt I - Bezpieczeństwo Wewnętrzne odpowiedzialny jest za zapewnienie integralności wewnętrznej Wspólnoty Austro - Węgierskiej, rozpoznawanie, wykrywanie oraz zapobieganie wrogiej działalności wymierzonej w funkcjonowanie państwa oraz jego organów i instytucji.Wydział „Amt I - Bezpieczeństwo Wewnętrzne i Kontrywiad odpowiedzialny jest za zapewnienie integralności wewnętrznej Wspólnoty Austro - Węgierskiej, rozpoznawanie, wykrywanie oraz zapobieganie wrogiej działalności wymierzonej w funkcjonowanie państwa oraz jego organów i instytucji, a także spójność i integralność terytorium, jego system gospodarczy i ekonomiczny, jak również działalność naukową. - Wydział „Amt II - Wywiad Zagraniczny” prowadzi swoją działalność poza terytorium państwa i ma ona na celu rozpoznanie oraz przeciwdziałanie przedsięwzięciom zmierzającym do osłabienia pozycji Wspólnoty Austro - Węgierskiej na arenie międzynarodowej. Dodatkowo Biuro odpowiada za zapewnienie ochrony dyplomatycznym delegacjom i przedstawicielom Wspólnoty Austro - Węgierskiej zagranicą.
- Wydział „Amt III - Wywiad Naukowy i Technologiczny” dokonuje czynności w granicach państwa, jak i na zewnątrz, prowadzące do zwiększania potencjału naukowego i technologicznego Wspólnoty Austro - Węgierskiej, przede wszystkim w zakresie pozyskiwania informacji o istotnym znaczeniu technicznych, technologicznym i naukowym, ich weryfikowania oraz przekazywania instytutom naukowym działającym w Wspólnoty Austro - Węgierskiej do dalszego wykorzystania.
Wydział „Amt IV - Kontrwywiad” prowadzi działania mające na celu rozpoznanie, wykrywanie zapobieganie oraz przeciwdziałanie występowaniu w przyszłości wrogiej aktywności wywiadowczej wymierzonej w wewnętrzne funkcjonowanie państwa, spójność i integralność terytorium, jego system gospodarczy i ekonomiczny, jak również działalność naukową.Wydział „Amt V - Wydział Wewnętrzny” odpowiada za zapewnienie warunków administracyjnych w funkcjonowaniu Biura, jak również koordynuje współpracę Biura z Ministerstwem Wojny oraz Sztabem Generalnym K. u K. Armee, a także za politykę finansową Biura w zakresie finansowania bieżącej działalności Biura na terenie państwa i poza jego granicami.
[del cite"viewtopic.php?p=5553#p5553"]5. Wydział „Amt V - Wydział Finansowy” odpowiedzialny jest za politykę finansową Biura w zakresie finansowania bieżącej działalności Biura na terenie państwa i poza jego granicami. [/del]
6. Wydział „Amt VI - Kancelaria” odpowiada za zapewnienie warunków administracyjnych w funkcjonowaniu Biura, jak również koordynuje współpracę Biura z Ministerstwem Wojny oraz Sztabem Generalnym K. u K. Armee.- Na czele każdego z wydziałów stoi Szef Wydziału K. u K. Evidenzbureau, zwany dalej „Szefem Wydziału Biura”, będący oficerem K. u K. Armee w stopniu co najmniej Oberleutnanta.
Art. 5.
- Do służby w K. u K. Evidenzbureau uprawniony jest każdy obywatel Wspólnoty Austro - Węgierskiej o nieposzlakowanej opinii, przebywający na jej terytorium od co najmniej pół roku, pełniący czynną służbę wojskową w K. u K. Armee.
- Wniosek o przyjęcie do K. u K. Evidenzbureau składany jest przez kandydata w Wydziale „Amt VI - Kancelaria”. Do wniosku należy dołączyć pisemny życiorys, z uwzględnieniem działalności we Wspólnocie Austro - Węgierskiej oraz pisemną opinię dowódcy jednostki wojskowej, w której kandydat pełni służbę.
- Po zbadaniu merytorycznym wniosku kandydat kierowany jest na rozmowę kwalifikacyjną z Dyrektorem Biura, która ma na celu poznanie kandydata oraz ocenienie jego przydatności dla Biura. 4. W przypadku pozytywnego zaopiniowania przez Dyrektora Biura, kandydat kierowany jest na szkolenie podstawowe, którego długość wynosi od 14 do 21 dni. Po przejściu szkolenia kandydat uzyskuje status funkcjonariusza i przydzielany jest do pracy w jednym ze wskazanych w art. 4 ust. 1 wydziałów. O przydziale służbowym ostatecznie decyduje Dyrektor Biura, po uprzednim wysłuchaniu kandydata.
Art. 6.
Zwolnienie ze służby w strukturach Biura następuje:
- a. na pisemny wniosek funkcjonariusza,
- b. na pisemny wniosek Szefa Wydziału Biura,
- c. na pisemny wniosek Wicedyrektora Biura,
- d. wskutek prawomocnego skazania za popełnienie zbrodni przeciw pokoju, przeciw państwu oraz przeciw porządkowi publicznemu.
Art. 7.
- Dyrektor Biura, Wicedyrektor Biura, Szef Wydziału Biura oraz funkcjonariusze Biura ponoszą odpowiedzialność za naruszenie porządku prawnego Wspólnoty Austro – Węgierskiej oraz popełnienie przestępstwa w związku z pełnioną funkcją.
- Dyrektor Biura i Wicedyrektor Biura ponoszą dodatkową odpowiedzialność za nieumiejętne wykorzystanie powierzonych środków pieniężnych oraz mienia państwowego.
- Dyrektor Biura co najmniej raz na pół roku składa sprawozdanie Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości z działalności Biura za okres sześciu miesięcy poprzedzających sporządzenie sprawozdania. Dokument ten może zostać udostępniony, jednakże za zgodą Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, Ministrowi Wojny oraz Szefowi Sztabu Generalnego.
- Dyrektor Biura co najmniej raz w miesiącu przeprowadza zebranie wraz z Szefami Wydziałów Biura, w trakcie którego omawiana jest bieżące działania Biura.
Art. 8.
Z tytułu pełnionej służby Dyrektor Biura, Wicedyrektor Biura, Szef Wydziału Biura oraz funkcjonariusze otrzymują wynagrodzenie. Jego wysokość określi Jego Cesarska i Królewska Mość.
Art. 9
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.