Mowa Tronowa z okazji urodzin JCKM Franciszka Leopolda I

JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 897
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

Drodzy Mieszkańcy Monarchii, dostojni goście zagraniczni,
Kochani.

Po raz kolejny mam niewysłowiony zaszczyt zwracać się do Was jako Cesarz Austrii, Król Czech, Apostolski Król Węgier, etc.
Jak już wszyscy wiecie, okazją dla niniejszej Mowy są moje realne, trzydzieste urodziny. Ale tak naprawdę to pragnę dziś mówić o czym innym.

Moje urodziny, choć okrągłe, oraz zgodnie z tradycją, będące świętem państwowym na wszystkich ziemiach podległych władzy Wiednia, tak naprawdę są tą mniej istotną rocznicą z tych które obchodzimy w tym roku. Jak bowiem zapewne wszyscy z Was wiedzą, niemal równo za miesiąc obchodzić będziemy inną. Ważniejszą. Dużo bardziej niesamowitą.

24 kwietnia bieżącego roku, za miesiąc i dwa dni, obchodzić będziemy piętnastolecie powstania wirtualnych Austro-Węgier.

Przyznam szczerze, wciąż jest dla mnie nieco trudne do objęcia umysłem to, że nasze wspólne dzieło, mikronacyjne Austro-Węgry - które przecież są nie forum internetowym czy zbiorem stron www, ale jak powiedział ostatnio bardzo celnie Jaśnie Oświecony Graf von Groec, przede wszystkim społecznością; ja posunąłbym się wręcz nieco dalej, i powiedział że są przede wszystkim pewną wyjątkową ideą - te właśnie mikronacyjne Austro-Węgry istnieją już przez połowę mojego realowego życia.

Tylko pomyślcie, Panie i Panowie, że już za dwa miesiące będę mógł powiedzieć: "Nasza mikronacja istnieje przez większość mojego życia!"

Przez te półtorej dekady miałem przyjemność i zaszczyt współpracy z wieloma nietuzinkowymi postaciami. Niektóre z nich nadal są tu z nami, jak Ich Cesarskie i Królewskie wysokości - Franciszek Józef II i Andrew von Habsburg, książę von Hohenberg; inne pozostają przy nas we wspomnieniach - jak Jego Cesarska i Królewska Mość Maksymilian Teodor, Isabella Marie freifrau Swann, premier Miklos Vay, generał Edmund von Rabl, premier Riccardo von Rotberg, Vidor four Simon, oraz niezliczone inne postaci zasłużone dla Monarchii.

W ciągu tych piętnastu lat mieliśmy wiele wzlotów i upadków, a jednak, co wydaje się nieprawdopodobne, wciąż istniejemy jako społeczność, nie jako jej kontynuacja, ale jako społeczność której ciągłość jest niepodważalna. Przyznam szczerze, więcej niż raz byłem już przekonany, że Monarchia Austro-Węgierska to już tylko fakt historyczny, jednak za każdym razem jej wspaniała społeczność udowadniała, że ogromnie się myliłem - jak i tym razem.

I za ten brak wiary, za to że tak haniebnie nie doceniałem energii, determinacji i siły woli Was wszystkich, moi mili, za to Was z głębi serca przepraszam.

Będę kończyć, bo autentyczne i szczere wzruszenie odbiera mi już mowę; ale w ostatnich słowach chciałbym powiedzieć Wam wszystkim jedno:

Nawet i za kolejne półtorej dekady nie potrafiłbym wymarzyć sobie piękniejszego prezentu urodzinowego, niż ten który Wy mi sprawiliście poprzez tchnięcie nowego życia w Monarchię. Niech przesłaniem dzisiejszego święta będzie więc czwarta zwrotka Volkshymne:

Spólność, jedność powołania,
Niech przenika wszystkek lud,
Bo złączonych sił działania
Zdolne przemóc wszelki trud.
Dążąc społem ku celowi,
Chciejmy bratnio siły zlać,
Szczęść Monarsze, szczęść Krajowi,
Austria będzie wiecznie trwać!
Vivat Austro-Węgry!
Vivat wszystkie Ludy i Narody Monarchii!

Hofburgpalast, Wien, 22 Marz Anno Domini 1920

Obrazek


Jego Cesarska i Królewsko-Apostolska Mość Franciszek Leopold Pierwszy, z Bożej łaski cesarz Austrii; król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Sławonii, Galicji, Lodomerii i Illyrii, król Jerozolimy etc.; arcyksiążę Austrii; wielki książę Toskanii i Krakowa; książę Lotaryngii, Salzburga, Styrii, Karyntii, Krainy i Bukowiny; wielki książę Siedmiogrodu, margrawia Moraw, książę Górnego i Dolnego Śląska, Modeny, Parmy, Piacenzy i Guastalli, Oświęcimia i Zatoru, Cieszyna, Friaul, Raguzy i Zary; uksiążęcony hrabia Habsburga i Tyrolu, Kyburga, Gorycji i Gradiski; książę Trydentu i Brixen; margrabia Łużyc Górnych i Dolnych oraz Istrii; hrabia Hohenembs, Feldkirch, Bregencji, Sonnenbergu etc.; pan Triestu, Cattaro oraz Marchii Wendyjskiej; wielki wojewoda Serbii etc. etc.


JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 897
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

Teraz z kolei część obchodów która sprawia mi najwięcej radości, czyli prezenty!
Ponieważ monarchowie obchodzą urodziny nieco na opak, to zamiast przyjmować, będę obdarowywać :)

Hofburgpalast, Wien, 22 Marz 1920r Ja, Franciszek Leopold Pierwszy, z Bożej łaski cesarz Austrii; apostolski król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Sławonii, Galicji, Lodomerii i Illyrii; arcyksiążę Austrii; wielki książę Krakowa, książę Lotaryngii, Salzburga, Styrii, Karyntii, Krainy, Bukowiny, Górnego i Dolnego Śląska; wielki książę Siedmiogrodu, margrabia Moraw, uksiążęcony hrabia Habsburga i Tyrolu etc. W dniu swych urodzin, w uznaniu zasług położonych dla budowania chwały i potęgi Monarchii Austro-Węgierskiej, niniejszym postanawiam:

Za nieprzeliczone zasługi na rzecz Państwa i Tronu, nadać Jaśnie Oświeconemu Grafowi Henrykowi von Groec Krzyż Komandorski Orderu Korony Żelaznej, wraz z wszystkimi wynikającymi z tego przywilejami, i złożyć najserdeczniejsze podziękowania za tytaniczną pracę jaką wykonał.

Za nieustającą pracę na rzecz Państwa i Tronu, nadać Moritzowi von Oranien - Nassau Krzyż Kawalerski Orderu Korony Żelaznej, wraz z tytułem szlacheckim Rittera

Za zasługi dla budowy Monarchii, wzrostu jej znaczenia w świecie oraz wierność i służenie zawsze radą i oparciem, nadać Borysowi von Targersdorf Krzyż Kawalerski Orderu Leopolda, wraz z tytułem Barona, oraz dożywotnim prawem dostępu do Majestatu i prawem zwracania się do Monarchy per "mój Kuzynie", jako że niezmiennie kieruje się dewizą Orderu, INTEGRITATI ET MERITO.

Za nieocenione zasługi na rzecz kultury i sztuki Monarchii, nadać Erikowi Blume oraz Inger von Beillschmidt Krzyż Oficerski Orderu Franciszka Józefa, wraz z tytułem szlacheckim, odpowiednio Ritter i Ritterin.

Za zasługi podczas odbudowy kraju w roku 1918 oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego Monarchii sprzed lat, nadać Wiktorowi Maretzky'emu Krzyż Komandorski Orderu Franciszka Józefa oraz tytuł szlachecki Rittera.

Za zasługi podczas odbudowy państwa w roku 1918, nadać Janowi von Thorn-Maikowskiemu, Wiktorowi von Vihren oraz Miroslavowi Barbarezowi Krzyż Kawalerski Orderu Franciszka Józefa wraz z tytułem szlacheckim Edlera.

Raz jeszcze proszę wszystkich wymienionych o przyjęcie moich płynących z głębi serca podziękowań.

Postanowienie wchodzi w życie niezwłocznie.
/-/ Franz Leopold I, imperator et rex, manu proprio

Obrazek


Barò Targersdorf Borisz
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 3200
Rejestracja: 5 lata temu
Lokalizacja: Alba Regia

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Targersdorf Borisz »

Tartsa Isten, óvja Isten Királyunk s a közhazát!

Targersdorfi Borisz baró
palatinus regni Hungarie
minister spraw zagranicznych w rządzie Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości


JCKW Franz Joseph von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 746
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien, Niederösterreich

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Franz Joseph von Habsburg »

Dreimal hoch! Éljen I. Ferenc Lipót! Ať žije císař František Leopold První!

(-) KAdm Franz Joseph Ehzg von Habsburg

Obrazek


Sebastian von Tauer
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 50
Rejestracja: 1 rok temu

Nieprzeczytany post autor: Sebastian von Tauer »

Wasza Cesarska Mość, piękna mowa!
Gratuluję wszystkim odznaczonym!

Sebastian von Tauer
Komendant portu wojennego w Puli


Joahim von Ribertrop
Reakcje:
Posty: 85
Rejestracja: 1 rok temu

Kto to?

Nieprzeczytany post autor: Joahim von Ribertrop »

Brawa! Brawa!


Graf Henryk von Groc
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1044
Rejestracja: 4 lata temu

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Henryk von Groc »

Z głębi serca dziękuję Waszej Cesarskiej Mości za uznanie i tak zaszczytne wyróżnienia. Nadane odznaczenie będę nosił z dumą.


JCKW Maksymilian Rudolf Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 145
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: Zagreb, Kraljevina Hrvatska i Slavonija

Kto to?

Nieprzeczytany post autor: Maksymilian Rudolf Habsburg »

Potężny, Wspaniały Ojcze,
mój i Swoich Ludów,
siadam Ci u tronu,
patrzę Ci na ręce,
serce moje wdzięcznością puchnie.

Dziękuję Ci Ojcze za wszystkie wspaniałe prezenty, którymiś w bezdennej łaskawości swojej mnie obdarował: nic, nic oraz nic.

Pięknym jest owo nic, które trzymam teraz w dłoni, od Ciebie mi dane; ładniejszym jest ono nawet od niczego, które mą pierś zdobi podług Twej hojnej woli, ale nie może się równać z tym niczym, któreś mi dał we władanie, tym niczym rozciągającym się niewidzialną plamą na ojczystych mapach, ani też z tym niczym, który w stolicy owego niczego marmurem i mosiądzem chwałę naszą głosi.

Żyj i panuj, Ojcze, goterhalte, abtreten, nakastlik und nachtopf!

Obrazek


Ritterin Inger von Beillschmidt
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 35
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Bielitz

Kto to?

Ordery

Nieprzeczytany post autor: Inger von Beillschmidt »

Wasza Cesarsko-Królewska Mość, jestem niezmiernie zaszczycona uznaniem z Waszej strony, dołożę wszelkich starań, by nigdy Monarchii nie zawieść!

(-) Fräulein Inger Ritterin von Beillchmidt


Edler Miroslav Barbarez
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 164
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Sarajevo

Kto to?

Ordery

Nieprzeczytany post autor: Miroslav Barbarez »

Wasza Cesarsko-Królewska Mość, jestem niezmiernie rad, iż Nasza Monarchia wciąż tli się pełnym blaskiem w mikronacyjnym świecie, mimo burz i przeciwności losu. Dziękuję zarówno WC-KM, jak również wszystkim Mieszkankom i Mieszkańcom naszej światłej Monarchii, dzięki której wciąż prze ku Przyszłości, dbając o Teraźniejszość i nie zapominając o Przeszłości.

Z tego tytułu ja, uniżony sługa, choć niegodzien zaszczytu jaki mnie spotkał, chciałbym z całego serca podziękować za nadany mi Order oraz Tytuł. Wierzę, iż w nowym rozdziale mego v-życia stanie się on asumptem do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Živela Monarhija!
Živio Car! Živio Kralj!

Мирослав Барбарез

Minister Spraw Zagranicznych Rządu JCKM


ODPOWIEDZ Podgląd wydruku

Wróć do „Pałac Schönbrunn”