List do Sattareh,czyli korespondencja z pewną Persjanką

Jan Edigey-Korycki
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 93
Rejestracja: 1 rok temu

Nieprzeczytany post autor: Jan Edigey-Korycki »

Krakau, 27.04.1923
Dorood,Sattareh jan! :) Dawno nie pisałem do Ciebie,ale musiałem się trochę urządzić w mojej starej/nowej ojczyźnie. Niestety, nie objąłem jeszcze stanowiska CK jednostki wojskowej w Palestynie i szczerze mówiąc,myślałem,że otrzymanie tej nominacji to będzie tylko czysta formalność! Odnalazłem pewną wzmiankę o Elamitach i najeździe ich króla na Babilon w XII wieku p.n.e podczas załamania cywilizacji późnej epoki brązu. Przesyłam Ci tłumaczenie listu,który przetrwał wiele stuleci pod piaskami pustyni,żebyśmy mogli go dziś przeczytać. Cieszę się,że mogę naświetlić bardziej dla Ciebie,jako potomkini Elamitów oraz Persów i Arabów dzieje Twojego rodzinnego kraju,czyli Elamu,bo jest to zapomniane dziedzictwo całej ludzkości! :)) Oto treść po przetłumaczeniu: “Dlaczego ja, który jestem królem, synem króla, nasieniem króla, potomkiem króla, który jestem królem (?) dla ziem, dla ziemi Babilonii i ziemi [El]am, potomek najstarsza córko potężnego króla Kurigalzu, (dlaczego) nie zasiadam na tronie ziemi babilońskiej? Wysłałem ci szczerą propozycję; ty jednak nie udzieliłeś mi odpowiedzi: możesz wspiąć się do nieba - [ale ściągnę cię w dół] za rąbek szaty; możesz zejść do piekła - [ale ja cię wyciągnę] za włosy! Zniszczę wasze miasta, zburzę wasze twierdze, zatkam wasze (nawadniające) kanały wytnę sady, [wyrwę] pierścienie [śluz] u ujścia waszych (nawadniających) kanałów” … Naświetla nam to trochę bardziej dzieje ostatniego władcy Babilonu z dynastii kasyckiej oraz jej upadek! Postaram się częściej do Ciebie pisać, Jigaram!

— Kudur-Nakhunte, List do dworu kasyckiego w Babilonie


Jan Edigey-Korycki
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 93
Rejestracja: 1 rok temu

Nieprzeczytany post autor: Jan Edigey-Korycki »

Shutruk-Nakhunte,król Elamu we własnej osobie (był spokrewniony z kasycką dynastią panującą w Babilonie!) :winking_face:

Załączniki
Babylonian_stele_Louvre_Sb9.jpg

ODPOWIEDZ Podgląd wydruku

Wróć do „Kraków”