Reforma parlamentu - projekt zmiany Ugody

JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1060
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

Damen und Herren, przyjaciele.
Po pierwsze, chciałem najserdeczniej przeprosić wszystkich za mój ostatni brak aktywności; spowodowany był on realnymi problemami z komputerem, oraz wyjątkowo długim pobytem za granicą. W każdym razie, już jestem z powrotem, skończyłem nawet nadrabiać zaległości zawodowe, i zabieram się za zaległości mikronacyjne, w związku z czym będę miał w nadchodzących dniach trochę niespodzianek ;)

Pierwszą z nich jest reforma ustrojowa (którą pomógł mi przygotować @Franz Joseph von Habsburg , za co niezmiernie dziękuję :) ). Ma ona na celu “odkorkowanie” naszego procesu legislacyjnego, oraz przeniesienie kwestii legislacyjnych na obywateli aktywnych, udzielających się i zasłużonych; dodatkową jej zaletą jest to, że nawiązuje ona w kształcie do historycznej, realnej Monarchii.

Podstawowe założenia są następujące:

  1. Przywrócenie dwuizbowego parlamentu
    1.1. Przywróćmy do życia Izbę Panów Rady Państwa - w jej skład wchodzić będzie arystokracja, jako osoby najbardziej zasłużone dla rozwoju Monarchii, w tym również ex-monarchowie, jak również Namiestnicy, jako osoby najaktywniejsze i rzeczywiście się udzielające w życiu państwa
    1.2. Pozostawmy Izbę Delegatów jako część Parlamentu wybieraną w demokratycznych wyborach; jednakże aby skończyć z “fikcyjnymi sejmami” tudzież szukaniem kandydatów do Parlamentu niejako “na siłę”, proponuję aby wybory te odbywały się tylko wówczas, gdy będzie na nie “zapotrzebowanie”, tj. na wniosek przynajmniej 2 obywateli.
    1.3. Ponieważ mamy taką a nie inną demografię (czyli jesteśmy w większości dorośli i mamy mnóstwo spraw w Realu ;) ), powinniśmy wydłużyć kadencję Izby Delegatów do przynajmniej 5 miesięcy.
    1.4. Aby zapobiec sytuacji w której nie sposób przyjąć nowego prawa z braku aktywności w parlamencie, chciałbym aby nowe prawo, jeśli nie uda się go wypracować w Radzie Państwa, było zatwierdzane w drodze ogólnopaństwowego referendum.
  2. Reforma Rządu
    2.1. Usuńmy kadencyjność Rządu, nie musimy wzorować się na przyjętym w realu modelu liberalnych demokracji, a z historii wirtualnej wynika jasno że Rządy które trwają dłużej niż jedna kadencja parlamentu są u nas raczej regułą niż wyjątkiem. Jeżeli usuniemy sztywno zapisaną długość kadencji Rządu, stan faktyczny nie ulegnie zmianie, natomiast uwolnimy się (nie ukrywam, zwłaszcza ja :P ) od konieczności wydawania nowych dokumentów, odwoływania, desygnowania, powoływania i zaprzysięgania nowego rządu co 4 miesiące. Jestem zdania że powinno to wpłynąć korzystnie na codzienną pracę władz Monarchii.
    2.2. Usuńmy do końca narzucone z góry podziały kompetencji w Rządzie, niech każde z Ministrów otrzymuje przydział obowiązków i obszar zadań razem z nominacją. W ten sposób możemy w jednej kadencji mieć np. C.i K. Ministerstwo Sportu, Kultury i Promocji, a w kolejnej, jeśli zaistnieje taka potrzeba, rozdzielić je na dwa, czy nawet cztery. Jeżeli kompetencje jakiegoś ministra będą się powtarzać na przestrzeni lat, możemy zawsze to ministerstwo skodyfikować.
    2.3. Ustalmy raz na zawsze kto zarządza na bieżąco sprawami, kiedy Rządu nie ma, jest nieaktywny, etc. W chwili obecnej robię to ja, z tym że de facto nie do końca zgodnie z prawem, ponieważ Ugoda nie przewiduje takiej sytuacji. Proponuję, aby Rząd był powoływany kiedy i jeśli będą osoby zainteresowane takim rodzajem działalności, zaś w sytuacji kiedy go brak, aby Ugoda stwierdzała wprost że w razie braku C.i K. Prezydenta Ministrów jego obowiązki pełni aktualny Monarcha - to również rozwiązuje problem “a co jeśli monarcha jest nieaktywny”, bo wtedy mamy instytucję Regenta.

Co Państwo na ten temat sądzą?

Obrazek


Albert Fryderyk de Espada
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 157
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Eihenberg/Koribia

Nieprzeczytany post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Może nie jestem (jeszcze) obywatelem Monarchii ale pozwolę sobie wyrazić głęboka aprobatę dla tych reform.
Niestety ale muszę stwierdzić na podstawie własnych doświadczeń że funkcjonowanie parlamentu nie było idealne.
Dlatego dobrą decyzją wydaje się zagazowanie do niego najaktywniejszych obywateli którzy wiedzą co robią i chcą to robić.

To samo tyczy się punktów odnośnie kompetencji czy też kadencyjności rządu.
Może to tylko moje przekonanie ale władze w Monarchii Austro-Węgier sprawować powinien Cesarz a rząd czy parlament powinien być organem doradczym i pomagającym w sprawowaniu władzy.
Dlatego tak jak JCKM @Franz Leopold I piszę co zrobić gdy rząd i/lub parlament nie funkcjonuję bądź też jest nie aktywny.
W moim odczuciu Cesarz powinien sprawować władzę stojąc ponad rządem i parlamentem by móc w razie niedogodności swobodnie podejmować decyzję nie narażając się na nic gdyż dziwne wydało mi że fakt sprawowania władzy przez Cesarza jest de facto nielegalne i sprzeczne z treścią Ugody.

ObrazekObrazekObrazek


Tymoteusz Dostojewski
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 82
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Wien

Kto to?

Nieprzeczytany post autor: Tymoteusz Dostojewski »

Wasza Cesarska i Królewska Mość @Franz Leopold I ,

W pełni popieram projekt zmiany Ugody.

Tymoteusz Dostojewski
Insulijczyk brodryjskiego pochodzenia


Ritter Moritz von Oranien-Nassau
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1988
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Moritz von Oranien-Nassau »

Franz Leopold I pisze: 2 lata temu

1.2. Pozostawmy Izbę Delegatów jako część Parlamentu wybieraną w demokratycznych wyborach; jednakże aby skończyć z “fikcyjnymi sejmami” tudzież szukaniem kandydatów do Parlamentu niejako “na siłę”, proponuję aby wybory te odbywały się tylko wówczas, gdy będzie na nie “zapotrzebowanie”, tj. na wniosek przynajmniej 2 obywateli.
1.3. Ponieważ mamy taką a nie inną demografię (czyli jesteśmy w większości dorośli i mamy mnóstwo spraw w Realu ), powinniśmy wydłużyć kadencję Izby Delegatów do przynajmniej 5 miesięcy.

Popieram w całości, aczkolwiek tych dwóch punktów obok siebie nie jestem pewien czy rozumiem. Chodzi o to że izba niższa będzie powoływana na podstawie wyborów na wniosek obywateli na 5 miesięcy?

Freiherr Moritz von Oranien-Nassau,
Obrazek


JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1060
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

Tak to sobie wyobrażam.

Obrazek


Ritter Moritz von Oranien-Nassau
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1988
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Moritz von Oranien-Nassau »

Również popieram.

Freiherr Moritz von Oranien-Nassau,
Obrazek


JCKW Andrew von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 2345
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Andrew von Habsburg »

Proponuje, aby wszyscy mieszkańcy MAW wchodzi w skład izby niższej Parlamentu.
Przy głosowaniach nie będzie brane kworum tylko ile osób głosowało ZA ile przeciw
Sprecyzowanym tylko czas nieobecności Cesarza

Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg
Regent Monarchii Austro-Węgier

Obrazek


Freiin Isabella Marie Swann
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 175
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Vienna

Kto to?

Nieprzeczytany post autor: Isabella Marie Swann »

Ogólnie też jestem za - z jedynym wyjątkiem - by Izba niższa była wybierana na 5 miesięcy a nie by wszyscy obywatele byli w jej składzie. Bo np ja osobiście nie chce należeć w żadnej formie jako obywatel do izby

Isabella Marie freifrau Swann Obrazek


Ritter Moritz von Oranien-Nassau
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1988
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Moritz von Oranien-Nassau »

Isabella Marie Swann pisze: 2 lata temu

Ogólnie też jestem za - z jedynym wyjątkiem - by Izba niższa była wybierana na 5 miesięcy a nie by wszyscy obywatele byli w jej składzie. Bo np ja osobiście nie chce należeć w żadnej formie jako obywatel do izby

Myślę że Szlachetna Baronessa jak arystokratka należałaby dom Izby Panów. Poza tym raczej nikt nie będzie nikogo zmuszał do udziału w obradach parlamentu., a zawsze można się mandatu zrzec.

Freiherr Moritz von Oranien-Nassau,
Obrazek


Freiin Isabella Marie Swann
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 175
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Vienna

Kto to?

Nieprzeczytany post autor: Isabella Marie Swann »

Moritz von Oranien-Nassau pisze: 2 lata temu
Isabella Marie Swann pisze: 2 lata temu

Ogólnie też jestem za - z jedynym wyjątkiem - by Izba niższa była wybierana na 5 miesięcy a nie by wszyscy obywatele byli w jej składzie. Bo np ja osobiście nie chce należeć w żadnej formie jako obywatel do izby

Myślę że Szlachetna Baronessa jak arystokratka należałaby dom Izby Panów. Poza tym raczej nikt nie będzie nikogo zmuszał do udziału w obradach parlamentu., a zawsze można się mandatu zrzec.

No i właśnie dlatego mówię - że nie chce czegoś takiego. Bo to tak czy siak zmusza mnie do podjęcia działań by zrzec się jakiś praw odnośnie polityki. Jak dla mnie jest to narzucanie mi czegoś nie potrzebuje.

Isabella Marie freifrau Swann Obrazek


ODPOWIEDZ Podgląd wydruku

Wróć do „Pogawędki”