Rozdział V - Rada Państwa
Art. 28.
1. Rada Państwa składa się z 3 delegatów, wybieranych w powszechnych, równych, tajnych i bezpośrednich wyborach.
2. W skład Rady Państwa mogą wchodzić także dodatkowo delegaci wskazani przez właściwe organy krajów koronnych na podstawie umowy zawartej między wszystkimi krajami koronnymi wchodzącymi w skład Monarchii Austro-Węgierskiej; umowa taka podlega akceptacji Monarchy, wyrażonej w drodze postanowienia.
3. Delegat, wchodzący w skład Rady Państwa na mocy ust. 1 i 2 jednocześnie, ma prawo do jednego głosu.
4. Rada Państwa obraduje permanentnie
Art. 29
Delegaci do Rady Państwa są zobowiązani przed rozpoczęciem sprawowania mandatu do złożenia przed Radą Państwa ślubowania o następującej treści: Ja, [imię i nazwisko], otrzymujący godność delegata do Rady Państwa uroczyście ślubuję: bronić praw obywateli Monarchii Austro-Węgierskiej, podążać jedynie drogą uwielbienia naszej Ojczyzny oraz strzec fundamentalnych praw zawartych w Ugodzie jako najwyższym prawie uzyskanym dzięki wspólnej zgodzie.
Art. 30.
1. Rada Państwa wybierana jest na pięciomiesięczną kadencję. Kadencja Rady Państwa rozpoczyna się wraz ze złożeniem ślubowania przez wszystkich delegatów.
2. Wybory do Rady Państwa zarządza Monarcha na drodze postanowienia nie później niż na cztery miesiące po rozpoczęciu trwającej kadencji Rady Państwa, wyznaczając je na dwa dni przypadające w ciągu ostatnich 21 dni trwającej kadencji Rady Państwa.
3. Rada Państwa może skrócić kadencję Rady Państwa uchwałą podjętą większością 2/3 głosów.
4. Monarcha może skrócić kadencję Rady Państwa w drodze postanowienia.
5. W razie skrócenia kadencji Rady Państwa stosuje się odpowiednio przepis ust. 1.
Art. 31.
1. Obradom Rady Państwa przewodniczy wybierany przez Radę Państwa Przewodniczący Rady Państwa, który sprawuje nad nią pieczę i dba o jej prawidłowe funkcjonowanie.
2. Przewodniczącego Rady Państwa delegaci wybierają spośród własnego grona na czas kadencji, o ile Regulamin Rady Państwa nie stanowi inaczej.
Art. 32.
Monarcha, na wniosek Przewodniczącego Rady Państwa bądź 2 delegatów Rady Państwa, ma prawo odebrać delegatowi mandat w przypadku, gdy deputowany:
* Nie oddał głosu w trzech kolejnych głosowaniach,
* Zwleka przez okres czternastu dni od rozpoczęcia pierwszego posiedzenia Rady Państwa ze złożeniem ślubowania,
* Odmówi złożenia ślubowania,
* W sposób naganny reprezentuje Monarchię Austro-Węgierską oraz społeczeństwo w kraju jak i poza jego granicami,
* Utracił prawo do posiadania mandatu w myśl przepisów ustawy,
* Zrzekł się mandatu.
Art. 33.
1. W przypadku odebrania delegatowi mandatu, mandat zdobywa ten kandydat wyborów, w których wyłoniono pracujący w momencie odebrania delegatowi mandatu skład Rady Państwa, który otrzymał najwięcej głosów, a zarazem nie otrzymał mandatu delegata.
2. Jeśli kandydat, o którym mowa w ust. 1 nie wyrazi zgody na przyjęcie mandatu delegata, lub z innych przyczyn nie będzie mógł go przyjąć, to otrzymuje go kandydat, o którym mowa w ust. 1, z pominięciem kandydata, który nie wyraził zgody na przyjęcie mandatu delegata.
3. W przypadku, gdy nie ma kandydatów, którzy spełnialiby warunki określone w ust. 1 lub 2, lub tacy kandydaci w ostatnich wyborach nie otrzymali głosów, rozpisuje się wybory uzupełniające, w których może brać udział każdy obywatel austro-węgierski.
4. Delegat, który otrzymał swój mandat w trybie ust. 1, 2 lub 3, sprawuje swój mandat do końca trwającej kadencji.
Art. 34. Do zgłaszania projektów ustaw oraz do składania oświadczeń w trakcie obrad Rady Państwa uprawnieni są:
* Monarcha,
* Rząd Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości,
* Prezydent Ministrów Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości,
* Minister Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości,
* Grupa dwóch obywateli austro-węgierskich reprezentowana przez jednego z nich,
* Delegaci.
Art. 35.
1. Rada Państwa obraduje jawnie.
2. Na wniosek delegata lub członka Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości jawność można wyłączyć większością dwóch trzecich głosów.
Art. 36.
Organizację wewnętrzną i porządek prac Rady Państwa oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków wobec Rady Państwa określa Regulamin Rady Państwa.
Art. 37.
1. Delegaci mają prawo kierować interpelacje i zapytania do członków Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości.
2. Członkowie Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości mają obowiązek udzielić odpowiedzi na interpelacje i zapytania delegatów Rady Państwa w ciągu siedmiu dni.
3. Członkowie Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości mają obowiązek udzielić odpowiedzi w sprawach bieżących delegatom niezwłocznie.
Art. 38.
Delegat nie może być w żadnym czasie sądownie ścigany, a nadto pociągnięty do odpowiedzialności karnej lub cywilnej za swoje głosowanie lub za wypowiedź w Radzie Państwa. Przepis ten nie dotyczy przestępstw dotyczących naruszenia dóbr osobistych osób trzecich.
Art. 39.
1. Rada Państwa uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności przynajmniej połowy delegatów, chyba że Ugoda lub ustawa przewiduje inaczej.
2. Tryb uchwalania ustaw stosuje się odpowiednio do uchwalania uchwał Rady Państwa, chyba że Ugoda lub ustawa przewiduje inaczej.
Art. 40.
1. Jeżeli projekt ustawy zostaje przyjęty przez Radę Państwa, zostaje on przekazany Monarsze do podpisu.
2. Monarcha podpisuje i ogłasza ustawę w ciągu 7 dni od dnia przedstawienia.
3. Monarcha może:
a) zaakceptować projekt i opublikować go w Dzienniku Ustaw Państwa.
b) Skierować do Trybunału Państwa przy Cesarskim i Królewskim Sądzie wniosek o zbadanie zgodności projektu z aktualnie obowiązującą Ugodą. Trybunał Państwa przy Cesarskim i Królewskim Sądzie orzeka w sprawie dalszego postępowania z projektem. Decyzja Trybunału Państwa przy Cesarskim i Królewskim Sądzie jest wiążąca.
c) Odmówić podpisania projektu ustawy, wówczas projekt nie będzie podejmowany przez Radę Państwa.
Art. 41.
1. W sprawach o szczególnym znaczeniu dla Monarchii Austro-Węgierskiej może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe.
2. Referendum ogólnokrajowe może zarządzić Monarcha lub Prezydent Ministrów Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości na wniosek Rady Państwa poparty w głosowaniu w trybie uchwały.
3. Wynik referendum jest wiążący, jeżeli w referendum wzięło udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania.
4. Zasady i tryb przeprowadzania referendum każdorazowo określa odpowiednio Monarcha lub Prezydent Ministrów Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości w swoim obwieszczeniu.