Wasza Namiestniczość,
moja kancelaria przyjęła dziś przejmujący apel z miasteczka Köflach w samym sercu Styrii.
Miasteczko Köflach pomiędzy Grazem a rzeką Murą pochwalić się może wspaniałą hodowlą koni lipicańskich, słynnych na całą monarchię i kawałek świata, samo jednakowoż sławy tej jest pozbawione, cierpi też na brak przemysłu, ci bowiem, którzy komponowali w niebie Steiermark, stanowczo przesadzili z elementem buffo.
Dolina Mury pełna jest złóż węgla brunatnego, porozrzucanego tu i tam niby kępki mleczy przydrożnych - nie trafiono nimi w Köflach; stołeczny Graz stanowi ośrodek chemiczny i zaopatruje C. K. Koleje Państwowe w najlepsze elementa infrastruktury - Köflach posiada stację kolejową i fizyka rządowego, który raz w tygodniu wstaje od stolika karcianego; pobliski Leoben stoi na straży żelaznych złóż Eisenerz, a niedaleki Bruck ma naraz i żelazo, i węgiel! Każde miasteczko styryjskie na słynnej Industriekarte von Österreich-Ungarn maßstab 1:6000000 wydanej przez Lipski Instytut Bibliograficzny podkreślone jest przynajmniej jednokrotnie czerwonym kolorem, oznaczającym huty i odlewnie - każde jedno, tylko nie Köflach. Mapa rolnictwa austro-wegierskiego tego samego wydawcy również potwierdza, iż ziemie w okolicach Köflach ubogie są w buraki cukrowe i nie uprawia się tam tabaki, a produkcja wina jest poniżej przeciętnej.
Niedola ludu köflachskiego jest zatem bezsprzeczna i przesądzona, co osobiście mymi c. k. oczami sprawdziłem i w sercu swoim habsburskim przebolałem.
Ponieważ prawodawstwo lokalne Styrii jest najprężniej rozwijającym się w całej Monarchii, tuszę, iż Wasza Ekscelencja rozwiąże 44 problemy stawiane mi w liście przez burmistrza Köflach, których to wyboru dokonuję poniżej dla ilustracji do wiadomości c. k. opinii publicznej:
1. Czy köflachska hodowla lipicanów mogłaby zostać przynajmniej uznana najważniejszą hodowlą w kraju.
2. Czy z Wiednia mógłby przybyć kompetentny lekarz weterynarii dla zbadania stanu płuc koni, a jeżeli mają pylicę, to czy wiatr przywiał ją ze strony Hüttenburga, czy Grazu.
7. Czy Styria uzyska w przyszłym roku obiecane połączenie z morzem.
8. Jeżeli Hüttenburg jest winien domniemanej pylicy u koni, to czy w drodze wyjątku może być do morza niepodpięty (na Graz się stan mieszczański w Köflach z góry nie gniewa).
12. Czy Köflach odzyska prawa do organizacji czwartkowego jarmarku utracone w 1562.
18. Czy przywilej pasania świń w pańskich dąbrowach z 1212 zachowuje ważność.
23. Czy do Muzeum Wojskowego w Grazu powrócą bezcenne gabloty z umundurowaniem K. u. K. Armee, a zwłaszcza ta z tornistrami bojowymi. Były to ulubione eksponaty pani burmistrzowej Köflach, posiada ona zdjęcia tabliczki spod tej gabloty i czyta sobie niekiedy inskrypcję na uspokojenie.
40. Czy prawo karne rozwiąże kwestię masowych kradzieży moskitier latem. Wiadomo, iż moskitiera jest przedmiotem zwykłych przepisów o ruchomościach, ale w lecie przy parnych nocach moskitiera staje się artykułem specjalnym, a jej brak wynikły z kradzieży odczuwany jest przez lud Köflach szczególniej.
44. Czy synek burmistrzostwa mógłby zarejestrować w drodze wyjątku kurę bojową i przyprowadzać ją ze sobą do gimnazjum. Kura jest nauczona porządku i zna tabliczkę mnożenia.
Kończąc cytat z przejmującego apelu köflachskich mieszczan, pragnę serdecznie pozdrowić Waszą Ekscelencję i polecić się Pańskiej pamięci w Wiedniu.
MRH