Szczepy Winorośli
Najbardziej rozpowszechnionym w uprawie szczepem w Styrii jest Sauvignon blanc. Rozpowszechniony na całym świecie. Uprawa tego szczepu na obszarze Styrii wykazuje typową nutę czarnej porzeczki i jest wyjątkowo aromatyczny i owocowy. Spożywany jako aperitif Gelber Muskateller w niczym nie ustępuje pachnącemu płatkami róż Traminerowi. Pięknie dojrzewają też grona szczepów Grauburgunder i Chardonnay, przy czym ten ostatni dojrzewa na ogół w małych beczkach dębowych (Barrique).
Sauvignon Blanc
Szczep pochodzący z okolic Bordeaux i znad Loary odmiana robi obecnie karierę na całym świecie. Produkowane z Sauvignon wina są bardzo charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne, świeże, przyjemnie kwaskowe, z nutą agrestu, porzeczek, szparagów i zielonej trawy. Jest też używany jako składnik do wyrobu szlachetnych win słodkich (sauternes). Wymaga jednak odpowiedniego klimatu i gdy jest za ciepło i za sucho, daje wina nieciekawe, płaskie i mdło-słodkawe. W Styrii szczep ten pojawił się już w końcu XIX wieku i znalazł tu wiele odpowiednich dla siebie miejsc. Szczególnie interesujące są wywodzące się z Sauvignon wina produkowane w południowej Styrii, czyste, owocowe, pikantne i świeże, przywodzą na myśl wina znad Loary.
Grauburgunder
Stary szczep burgundzki (jasna mutacja) niegdyś ulubiony przez cystersów, dzięki nim dotarł do Styrii już w XIV wieku. Wymaga żyznych gleb i ciepłych stanowisk na łagodnych zboczach. Winogrona dobrze dojrzewają i gromadzą sporo cukru. Szczep ten daje wina mocne i ekstraktywne, o charakterystycznym, pełnym aromacie dojrzałych brzoskwiń, karmelu i skórki chleba, zarówno wytrawne jak słodkie.
Chardonnay
Szczep znany w Styrii również pod nazwą Morillon daje różnorodne wina, zarówno tradycyjne, kwasowe i pikantne, jak też robione w nowoczesnym stylu, często w beczkach z nowego dębu. Wtedy wina są łagodniejsze, pełniejsze i bardziej maślane.
