Strona 1 z 1
Turystyka
: 11, Maj 1917
autor: Andrew von Habsburg

Główną gałęzią przemysłu w Tyrolu jest turystyka zarówno w lecie jak i w zimie. W każdej alpejskiej dolinie, prawie w każdej wiosce znajdują się hotele, pensjonaty i kwatery prywatne oferujące wysoki standard usług.

Tereny Tyrolu są znakomite do uprawiania turystyki górskiej i alpinizmu oraz sportów zimowych.

Re: Turystyka
: 12, Maj 1917
autor: Andrew von Habsburg

VENEDIGERGRUPPE

to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży w północno-zachodniej części Taurów Wysokich, w większości na terytorium Austrii, w Tyrolu i Salzburgu. Mniejsza, południowo-zachodnia część należy do Włoch (Południowy Tyrol).
Grossvenediger leżący w centrum grupy jest również jej najwyższym szczytem.

Szczyty
Rejon ten obfituje w chaty i schroniska połączone ze sobą wieloma szlakami, co umożliwia długie wędrowanie między nimi bez potrzeby schodzenia w doliny. Z tego powodu i dzięki pięknym widokom rejon ten jest bardzo popularny turystycznie. Droga przez całą grupę i dalej w kierunku Grossglocknera nazywana jest "Trasą Hoch-Tirol". Stała się bardzo popularna i często porównywana jest do trasy Chamonix - Zermatt.

W rejonie nie ma wyciągów i linowych kolejek narciarskich, ponieważ większość tych terenów objęta jest Parkiem Narodowym Wysokich Taurów. Dzięki temu można tu podziwiać góry w najczystszej postaci, w większym stopniu niż w pozostałych rejonach Austrii.

Re: Turystyka
: 12, Maj 1917
autor: Andrew von Habsburg

GRANATSPITZGRUPPE

podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Grupa ta leży na terytorium dwóch austriackich krajów związkowych:
Tyrolu i Salzburga.

Najwyższy szczyt grupy Muntanitz
Grupa Granatspitzgruppe graniczy z Alpami Kitzbühelskimi na północy, Glocknergruppe na wschodzie, Schobergruppe i Villgratner Berge na południu oraz Venedigergruppe na zachodzie,

Re: Turystyka
: 12, Maj 1917
autor: Andrew von Habsburg

GLOCKNERGUPPE

podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Wzięła nazwę od Großglocknera, najwyższego szczytu pasma i jednocześnie całej Austrii.

Najwyższy szczyt Austrii Großglocknera
Glocknergruppe leży pomiędzy podgrupami Wysokich Taurów: Granatspitzgruppe na zachodzie, Goldbergruppe na wschodzie i Schobergruppe na południu. Na północy dolina Salzach oddziela ją od Alp Kitzbühelskich i Salzburger Schieferalpen.

Pod względem politycznym grupa ta leży na terytorium trzech austriackich państw związkowych: Salzburga, Tyrolu i Karyntii.
Granice tych trzech landów spotykają się na Eiskögele.

Re: Turystyka
: 12, Maj 1917
autor: Andrew von Habsburg

BOLDBERGGRUPPE

podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży na terenie dwóch austriackich krajów związkowych: Salzburga i Karyntii. Najwyższym szczytem jest Hocharn (3254 m).

Szczyt Hochar
Na szczycie Hoher Sonnblick na wysokości 3105 m znajduje się obserwatorium.

Hoher Sonnblick
Według podziału Alp Wschodnich Alpenverein, Alpenvereinseinteilung der Ostalpen, pasmo Goldbergruppe graniczy:
od wschodu z Ankogelgruppe, od południa z Kreuzeckgruppe, od południowego zachodu z Schobergruppe, od północnego wschodu z Glocknergruppe oraz z Salzburger Schieferalpen od północy.

Re: Turystyka
: 12, Maj 1917
autor: Andrew von Habsburg

ANKOGELGRUPPE

podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży we wschodniej części Wysokich Taurów na terytorium dwóch austriackich krajów związkowych: Karyntii i Salzburga. Ankogelgruppe często dzielony jest na "Ankogelgruppe" i "Reisseckgruppe".
Reisseckgruppe jest rejonem bardziej skalistym, a Ankogelgruppe usiany jest lodowcami.

Najwyższym szczytem jest Hochalmspitze.

Ankogelgruppe graniczy z Alpami Salzburskimi na północy, Taurami Radstadtskimi na północnym wschodzie, Nockberge na południowym wschodzie, Alpami Gailtalskimi na południu, Kreuzeckgruppe na południowym zachodzie oraz z Goldberggruppe na zachodzie

Re: Turystyka
: 12, Maj 1917
autor: Andrew von Habsburg

RIESERFENERGRUPPE, Rieserferner (wł. Vedrette di Ries)
niewielka grupa górska na granicy Tyrolu Południowego i Wschodniego, zbudowana ze skał krystalicznych.

Najwyższy szczyt to Hochgall (3440 m).

Masyw ma charakter wybitnie alpejski z wysokimi skalnymi ścianami, ostrymi graniami i turniami skalnymi położonymi wysoko ponad otaczającymi dolinami (różnice poziomów przekraczające 1400 m). Ostra rzeźba masywu jest rezultatem działalności lodowców, kiedyś obejmujących cały obszar łącznie z otaczającymi dolinami, obecnie zredukowanych do obszarów położonych na dużych wysokościach.

Krajobrazowo Rieserferner różni się wyraźnie od sąsiadujących z nim masywów górskich, zarówno Alp Zilleralskich jak i Dolomitów. W przeciwieństwie do otaczających go obszarów Rieserferner zbudowany jest z krystalicznych granodiorytów (skał niemal identycznych do budujących Tatry Wysokie) i stanowi rezultat erozyjnego niszczenia potężnej intruzji granodiorytowej. Mało znany w Polsce Rieserferner stanowi jedną z grup górskich w obrębie Alp Centralnych.

Niemal cały teren masywu objęty jest Parkiem Narodowym Rieserferner. Zwiedzanie masywu ułatwiają schroniska wysokogórskie (m.in. Hochgall Hütte, Rieserferner Hütte). Większość szczytów jest trudno dostępna. Masyw stanowi atrakcyjny teren wspinaczkowy
