Szany dobra ziemskie Heinz-Werner Grüner

Barò Emeryt
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 3623
Rejestracja: 8 lata temu
Lokalizacja: dom spokojnej starości Puszta

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Emeryt »

W połowie drogi pomiędzy Wiedniem a Budapesztem, niedaleko miasteczka Győr, pomiędzy Dunajem a Rabą, znajdują się dobra Heinz-Werner Grüner.
Dobra liczą 35 hektarów pól uprawnych i lasów. Krajobraz jest ładny, malowniczo łady, majątek leży na tzw. małej Nizinie Węgierskiej. Ziemie są tu dobre, klimat łagodny, będzie się tu Panu dobrze wypoczywało po daleko-północnych wojażach.
Proszę Szanowny Panie @Heinz-Werner Grüner tu są klucze do majątku.

emeryt


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

Dobra ziemskie leutnant Grünera, które "załatwił" mu jego drogi przyjaciel baron Targersdorfi w dzierżawę zwą się Szany. To dobra ziemskie mające nieco ponad 34ha ziem przeznaczonych pod uprawę, jak i lasów.
Szany znajdują w północno-zachodniej części Węgier, 3 km na północ od rzeki Ráby, 18 km na południe od Csornej, po obu stronach drogi prowadzącej do Pápy. Przez tereny prowadzi linia kolejowa na trasie Pápa-Csorna. Wieś należy do zlewni Ráby, a jej granicę przecinają kanały Szil - Sárdos-ér, Vág - Sárdos-ér - Megág i Makk-ér. Pięciohektarowe jezioro rybackie w pięknym otoczeniu powstało w wyniku wydobycia żwiru. Teren jest bardzo płaski, wysokość nad poziomem morza wynosi 120 m.

W 1783 r. wybudowano Püspöki palota (Pałac Biskupi), który teraz stał się siedzibą dzierżawcy, leutnant Grünera.
Budynek w stylu klasycystycznym był popularną letnią rezydencją wielu biskupów Győr. Od kilkunastu lat stał bezczynnie z powodu pożaru. Dopiero nowy dzierżawca odnowił go i lekko go zmodernizował. Obrazek Pałac wraz z trójwieżowym kościołem stanowi najbardziej charakterystyczny element panoramy wsi(poza przepięknymi widokami pól i lasów).
Mieszkańcy tych terenów z okazji świąt noszą wielobarwne, charakterystyczne stroje. Obrazek

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


Michał Jerzy Potocki
Reakcje:
Posty: 1294
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: real

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Michał Jerzy Potocki »

To co parapetówka? :lol: ;)


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

Daj Pan chociaż posprzatać. :)

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


JCKW Franz Joseph von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 783
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien, Niederösterreich

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Franz Joseph von Habsburg »

Mogę pomóc!

(-) KAdm Franz Joseph Ehzg von Habsburg

Obrazek


Ritter Moritz von Oranien-Nassau
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1988
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Moritz von Oranien-Nassau »

Ja mogę posłać Jana do pomocy. ;)

Freiherr Moritz von Oranien-Nassau,
Obrazek


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ja mogę posłać Jana do pomocy.

Właśnie w tym rzecz! Akurat pisałem co poniżej:

Arcyksiąże pomoże osobiście czy jednak wyręćzy się służbą? Wolałbym opcję drugą, szybciej będzie. :D
A tak już bardziej z powagą, jak na urzędnika państwowego przystało... ( :) ) ...to kiedy najbardziej Wam pasuje ta parapetówka? Może w piątek? W zasadzie to nie wiem czy mi będzie pasować, ale ok. ;)

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


Ritter Moritz von Oranien-Nassau
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1988
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Moritz von Oranien-Nassau »

Heinz-Werner Grüner pisze: 3 lata temu

Wam pasuje ta parapetówka?

Kiedy gospodarz zaprosi to się stawię. :D

Freiherr Moritz von Oranien-Nassau,
Obrazek


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

-Házigazda úr, házigazda úr! - Z daleka darł się w niebogłosy wąsaty starszy pan lekko kulejący na prawą nogę. W ręku trzymał jakiś dokument. Nieco zasapany podszedł do wysiadajacego właśnie ze swojego automobilu leutnanta...
-Házigazda úr, list do pana, Panie Gospodarzu. Uff...Miołem szczynście, żem pana dorwoł tero. Jużem mioł iść na pole...- rzekł mężczyzna, cały czas łapiąc powietrze w usta.
-A dziękuję...My się znamy?- zapytał, po czym spojrzał na dokumenty-Skąd pan żeś wiedział, że to do mnie? - zapytał ponownie...
Pan żeś na pewno nowy Házigazda úr. Kto by tu w takiej automobiliji podjechoł?, hę. Wybacz pan, nie przedstawił żem się. Jam jest Zoltán Hagyma i to jam jest tutej zarządcą pól i pana sługa. Miło mi poznać, Házigazda úr- siwy starszy pan zdjął czapkę, wytrzepał w chore kolano, po czym dość energicznie skłonił się przybyszowi.
-Aha. Czyli pan, panie Zoltánie zarządza terenem, jak mnie nie ma i wdraża wszystkie projekty, które zlecę - Grüner zapytał się nie zastanawiając się czy dostanie odpowiedź.
Házigazda úr, można by tak rzec, tykom nie do końca wim co to te pana projekty? - uśmiechnął się zawadiacko pokazując pięknie przerzedzone zęby.
Panie drogi, chodzi mi o pomysły. Jak mi coś wpadnie, to pan je realizuje?
Coś, na ten kształt. Coś na ten kształ - Pan Hagyma udał, że zrozumiał, pociągnął nosem i wytarł w sposnie... to co pod nim zostało.

Leutnant już tego nie zauważył, skupił się na czytaniu listów...
-Ok. Czyli jednego gościa już mamy... - wyjął kajet i odznaczył w nim jakieś nazwisko. Melduj mi pan, jak jakaś poczta do mnie będzie!
-Oczywiście, będę spieszył od razu do pana, Panie Gospodarzu. Poczta w naszej wsi jest taka dumna! Tyle listów na dzień to jeszcze my nie mieli! - dodał z radością.
-To ile tego jeszcze macie? - zapytał z ciekawością Gruner.
-No, wszyćkie które Pan Gospodarz ma w rynce. Dużo, co nie? - Hagyma czekał na potwierdzenie...
Grüner spojrzał na ręce, w dłoni trzymał raptem cztery listy...
-Panie Hagyma, będzie tego więcej. Dużo więcej! Chodź mi tu teraz pokaż co dla mnie przygotowaliście za posłanie. - odwrócił się i ruszył ku swojemu nowemu domostwu, do Pałacu Biskupiego.
Zoltán aż się zatrząsł z radości jak usłyszał co będzie się działo na wiejskim urzędzie pocztowym, po czym pokuśtykał za "panem gospodarzem"...

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


JCKW Andrew von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 2345
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Andrew von Habsburg »

Gratuluję i miłego zajmowania się majątkiem

Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg
Regent Monarchii Austro-Węgier

Obrazek


ODPOWIEDZ Podgląd wydruku

Wróć do „Królestwo Węgier”