Wykładnia w kwestii dymisji, deklaracji, terminów oraz prawa zwyczajowego.

JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1060
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

An meine Völker!
Népeimhez!

Zwracam się dziś do Was w niecodziennej formie, to jest nie w formie oficjalnego postanowienia, ani uroczystej odezwy jaką jest Mowa Tronowa.
Skąd więc ta forma, z braku lepszego określenia, memorandum?
Jak z pewnością Państwo pamiętają, niecały miesiąc temu, przy okazji zrzeczenia się obywatelstwa Monarchii przez Herr @Michał Jerzy Potocki oraz jego rezygnacji z wszystkich pełnionych urzędów, pojawił się interesujący problem prawny. Mianowicie, w którym momencie taka rezygnacja nabiera mocy prawnej?

Kto mnie zna, ten doskonale wie, że serdecznie nie cierpię pisać aktów prawnych, i w odróżnieniu od mojego doskonałego Poprzednika najchętniej w ogóle obywałbym się bez nich ;) Natomiast opinia prawna autorstwa JCKW @Franz Joseph von Habsburg dała mi wiele do myślenia, dlatego też przytoczę ją w całości.

Franz Joseph von Habsburg pisze: 3 lata temu

W tym przypadku ustawa z 17 kwietnia 1920 r. o ustroju terytorialnym Monarchii Austro-Węgierskiej w art. 1 ust. 1 definiuje jasno, że Namiestnik jest powoływany i odwoływany przez Monarchę.

Ustawa nie określa przesłanek do odwołania, może to być więc monarsze widzimisię. Niemniej, Ugoda w źródłach obowiązującego prawa wymienia prawo zwyczajowe, więc na pewno - zgodnie ze zwyczajem - za taką przesłankę można (między innymi) uznać złożenie rezygnacji, dymisji czy innej formy, niemniej rzeczywistym końcem pełnienia funkcji może być w tym przypadku jedynie postanowienie Monarchy, odwołujące daną osobę z funkcji Namiestnika.

Oczywiście, jeżeli organ odwołujący z jakiegoś powodu nie może wydać odpowiedniego aktu, można domniemywać, że rezygnacja sama w sobie jest skuteczna (vide prawo zwyczajowe wspomniane wyżej), ale w tym przypadku nie zachodzi taka okoliczność :-).

Jak słusznie zauważa mój Szanowny Ojciec, w przypadku pełnienia urzędu Namiestnika, który reguluje Ustawa o ustroju terytorialnym, jedyną możliwością usunięcia kogoś z tego urzędu jest wydanie przeze mnie postanowienia które explicite mówi o odwołaniu Namiestnika.

Jednakże sama kwestia obywatelstwa jest regulowana przez Art. 12. oraz Art. 25. Ugody, która jako najwyższy akt prawny w Monarchii ma w przypadku każdej wątpliwości legislacyjnej absolutne pierwszeństwo.
Artykuł 12. określa jakie warunki należy spełnić aby móc ubiegać się o obywatelstwo, zaś artykuł 25. dość lakonicznie mówi, że "Monarcha nadaje obywatelstwo austro-węgierskie bądź pozbawia go."

Jako że z kolei Art. 21. wśród źródeł obowiązującego prawa wprost wymienia też prawo zwyczajowe, należy zwrócić uwagę na to, jaka jest dotychczasowa praktyka w kwestii dymisji jak i rezygnacji z obywatelstwa. Pobieżne zapoznanie się z forum Pałacu Schoenbrunn nie pozostawia wątpliwości: Do tej pory zarówno zrzeczenia się obywatelstwa austrowęgierskiego, jak i rezygnacje z pełnionych funkcji i urzędów odbywały się na drodze złożenia przed Tronem ustnego oświadczenia, które następnie może zostać przyjęte do wiadomości bądź odrzucone.

Tak więc aby rozwiać wszystkie wątpliwości jakie mogą się w tego rodzaju sprawach pojawić w przyszłości, informuję niniejszym, że zrzeczenie się obywatelstwa, stanowiska, urzędu bądź funkcji uznaję za skuteczne na drodze ustnego oświadczenia przed Monarchą, zaś obowiązuje ono od momentu potwierdzenia przez Monarchę iż przyjął je do wiadomości.

Tak więc moim celem w niniejszej, tak nietypowej zarówno w formie jak i w treści publikacji, było głównie podanie do publicznej wiadomości, jaką wykładnię prawna zwyczajowego uznaje się za obowiązującą i na jakiej podstawie.

Nie wpływa to natomiast na kwestię Namiestnictwa, jako że Ustawa o ustroju terytorialnym, co zauważyłem z niemałym zaskoczeniem, nie wymaga aby Namiestnik był obywatelem Monarchii, tak więc jak ustalił @Franz Joseph von Habsburg , powyższe prawo zwyczajowe nie ma tu zastosowania.

Tak więc formalnie Herr @Michał Jerzy Potocki pozostaje Namiestnikiem Salzburskim do momentu aż wydam postanowienie mówiące inaczej.

Postaram się zrobić to jeszcze dziś, proszę jednocześnie Dostojnych Delegatów aby Rada Państwa pochyliła się nad kwestią nowelizacji Ustawy samorządowej.

Dziękuję za uwagę i życzę słonecznego wtorku!

Franz Leopold I, i.r.,
Stary Pierdoła.

Obrazek


Michał Jerzy Potocki
Reakcje:
Posty: 1294
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: real

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Michał Jerzy Potocki »

Ciekawe.. :D


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

Czyli Herr Potocki, nie jest już obywatelem, ale jest Namiestnikiem, zgodnie z obowiązującym prawem?
Nowelizacja ustawy to chyba must have. :)

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1060
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

Heinz-Werner Grüner pisze: 3 lata temu

Czyli Herr Potocki, nie jest już obywatelem, ale jest Namiestnikiem, zgodnie z obowiązującym prawem?

Dokładnie tak.

Obrazek


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

Franz Leopold I pisze: 3 lata temu
Heinz-Werner Grüner pisze: 3 lata temu

Czyli Herr Potocki, nie jest już obywatelem, ale jest Namiestnikiem, zgodnie z obowiązującym prawem?

Dokładnie tak.

A wystarczyło to w jednym zdaniu. A ja się trudziłem ze zrozumieniem. :D

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


JCKW Andrew von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 2345
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Andrew von Habsburg »

Więc niech tak zostanie

Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg
Regent Monarchii Austro-Węgier

Obrazek


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

Andrew von Habsburg pisze: 3 lata temu

Więc niech tak zostanie

A ja jednak uważam, że nie. :)
Do dość dziwna sytyuacja kiedy obcokrajowiec może zarządzać namiestnictwem. Mnie tak szczerzepowiedziawszy nie mieści się to nawet w głowie. Dlatego uważam, że czym prędzej należy te definicje zmienić.

Postaram się zrobić to jeszcze dziś, proszę jednocześnie Dostojnych Delegatów aby Rada Państwa pochyliła się nad kwestią nowelizacji Ustawy samorządowej.

Jak widać, na "załączonym obrazku", również i JCKM ma takie zdanie. Jak dziś znajdę chwilę, a przed rajdem zawsze z tym bywa ciężko to postaram się ją znaleźć i zaproponować zmiany.

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


JCKW Franz Joseph von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 783
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien, Niederösterreich

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Franz Joseph von Habsburg »

Pozwolę sobie na glosę, choć zasadniczo się zgadzam :-).

Tak więc aby rozwiać wszystkie wątpliwości jakie mogą się w tego rodzaju sprawach pojawić w przyszłości, informuję niniejszym, że zrzeczenie się obywatelstwa, stanowiska, urzędu bądź funkcji uznaję za skuteczne na drodze ustnego oświadczenia przed Monarchą, zaś obowiązuje ono od momentu potwierdzenia przez Monarchę iż przyjął je do wiadomości.

Tu należy dodać, że taki zwyczaj można wprowadzić tylko i wyłącznie dla tych spraw, w których przepisy odrębne nie ustanowią odrębnej praktyki. Jeżeli jednak na podstawie jakichkolwiek przepisów sprawowanie funkcji musi zostać zakończone w jakiejkolwiek innej drodze, to niestety taki zwyczaj będzie musiał ustąpić przepisom.

Nie wpływa to natomiast na kwestię Namiestnictwa, jako że Ustawa o ustroju terytorialnym, co zauważyłem z niemałym zaskoczeniem, nie wymaga aby Namiestnik był obywatelem Monarchii, tak więc jak ustalił @Franz Joseph von Habsburg , powyższe prawo zwyczajowe nie ma tu zastosowania.

Małe sprostowanie - ustawa tego nie określa, niemniej jednak można zaobserwować pewien zwyczaj, wymagający by tego typu funkcje sprawowali wyłącznie obywatele austro-węgierscy i można go uznać za wiążący, wszak prawo zwyczajowe jest, jak Najjaśniejszy Pan słusznie zauważył, źródłem prawa.

W ogóle warto dodać dla kolejnych takich wątpliwości, dlaczego wpisaliśmy zwyczaj jako źródło prawa? To bardziej miękka forma tego, co w Leocji nazywają adhokracją. Po prostu - w porządku, bawimy się w państwo, w tym także w państwo prawa, ale dobrze wiemy, że nie jesteśmy prawdziwymi legislatorami i nie mamy demograficznie szans, by w pełni obsłużyć potrzeby funkcjonowania naszego państwa zgodnie z ideą państwa prawa. Dlatego przyjęliśmy zwyczaj jako źródło prawa - bo wiemy dobrze, że są pewne sprawy, co do których pewien "zdrowy rozsądek" i powszechne przyjęcie danego sposobu procedowania w zupełności wystarczą.

Na tej zasadzie możemy wyrzucać z forum np. konta spamujące, możemy dokonywać pewnych działań moderacyjnych etc. Czy to niebezpieczne? Tak, bo teoretycznie może prowadzić do autokracji i zamordyzmu, ale póki co nie zaistniały takie przypadki, udawało się im jakoś zapobiec :-).

(-) KAdm Franz Joseph Ehzg von Habsburg

Obrazek


JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1060
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

Cieszę się że potwierdzasz moje intuicje ;)

Obrazek


Heinz-Werner Grüner
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 7813
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: ...

Kto to?

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ja itak myślę, że prawo Monarchii jest za bardzo skomplikowane. Choc i to może złe określenie. Może odpowiednie będzie za bardzo rozbudowane. Tak naprawdę powinniśmy spłycać wszelką legislaturę. To nie sedno dzisiejszych mikronacji. Dziś bardziej chodzi o zabawę i rozrywkę niż rzeczywiste przenoszenie aktów prawnych na "łono" mikronacji.
Funkcja namiestnika, winna być określona w kilku punktach, gdzie jeden to posiadanie obywatelstwa, nazewnictwo ze względu na dany region, sposób wyboru, sposób i ew. przyczyny odwołania i po krótce obowiązki. I już, choć pewnie zapomniałem o czymś. :)

(-) Freiherr Heinz-Werner Grüner

Obrazek


ODPOWIEDZ Podgląd wydruku

Wróć do „Pałac Schönbrunn”