Mapa - aktualny podział polityczny

JCKM Franz Leopold I
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1060
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Franz Leopold I »

Jeżeli zaś chodzi o Kraje Koronne, to musi Pan mieć na uwadze fakt, że w ciągu ostatnich 15 lat nieomal cały czas w Monarchii panuje ustrój raczej federacyjny niż unitarny.
Czasy które był Pan łaskaw wspomnieć, czyli czasy OPM i tzw. Wielkiej Trójki (ach, kto jeszcze pamięta Brugię!), to także czas, kiedy w Monarchii funkcjonował nie jeden, ale dwa parlamenty, a przez jakiś czas nawet dwa rządy - miałem zresztą zaszczyt być ministrem jednego z nich.

Osobiście twardo stoję na stanowisku, że w dobie obecnego niżu aktywności mikronacyjnej jedyną, podkreślam, jedyną drogą do odzyskania przez Austro-Węgry chwały i świetności jakimi powinny się cieszyć, jest nie próba wtłoczenia ich w formę "standardowej mikronacyjnej monarchii" i sformatowania na wzór Sarmacji, Dreamlandu czy Rzeczpospolitej (które to państwa darzę wielką estymą), ale ruch dokładnie przeciwny: postawmy na oryginalność! Znajdźmy i pielęgnujmy wszystkie te drobne nawet tradycje, dziwactwa i specyficzne, Haszkowskie podejście do świata! Niech Monarchia ma przede wszystkim klimat i sznyt, bo jeśli ktoś ma chęć mieszkać w wirtualnej Warszawie, to na litość Szwejka, niech mieszka w Warszawie, a nie w Budapeszcie który udaje że jest Warszawą!

Obrazek


Barò Emeryt
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 3623
Rejestracja: 8 lata temu
Lokalizacja: dom spokojnej starości Puszta

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Emeryt »

Każdy ma swoją wizję v-świata i dobrze.
Ja też mam swoją i to też dobrze, bo się ciekawie zapowiada.

emeryt


JCKW Franz Joseph von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 783
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien, Niederösterreich

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Franz Joseph von Habsburg »

Przyznam szczerze, że lubiłem nasz stary, nieregularny podział zawierający w sobie małe kraje koronne obok dużych, który z jednej strony wydawał się niepraktyczny, ale z drugiej - nigdy łączenie krajów koronnych tak, by każdy vacat był obsadzony, nie przyniosło efektów w postaci równej aktywności tychże. Nic nie zaszkodzi, żeby jeden namiestnik miał więcej krajów, ale ustrojowe łączenie ich pod namiestników zwiększa tylko chaos przy każdej zmianie.

Dla uściślenia, bo widzę że jest teraz dużo wątpliwości - sytuacja z dawnych czasów wyglądała tak:
Monarchia Austro-Węgierska dzieliła się na dwie części składowe (po niemiecku jest to ciężko przetłumaczalny termin Reichshaelfte; czyli Połówki państwa):
Królestwa i kraje w Radzie Państwa reprezentowane (Przedlitawię; Austrię) i Kraje Korony Św. Stefana (Zalitawię; Węgry), oraz kondominium - Bośnię i Hercegowinę, zarządzaną centralnie.
Części składowe dzieliły się na kraje koronne. Przedlitawia miała ich kilkanaście (Austria Dolna, Górna, Styria, Galicja i Lodomeria, Bukowina, Tyrol etc.). Zalitawia tylko dwa (Węgry i Chorwację).

Osobno należy wymienić Bośnię i Hercegowinę jako kondominium zarządzane przez rząd JCKM.

Wojska obrony krajowej, wspomniane przez Jego Majestat wyżej, funkcjonowały na poziomie nie krajów koronnych, a części składowych. Kiedyś rząd JCKM miał tylko trzy ministerstwa, bo też na szczeblu wspólnym się decydowało niewiele - Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Dworu JCKM, Ministerstwo Wojny i Ministerstwo Skarbu, a części składowe miały swoje rządy - cesarsko-królewski i królewsko-węgierski, które zajmowały się sprawami na swoim szczeblu.

Dziś zerwaliśmy z tym podziałem i mamy kraje koronne, które są modyfikowalne zgodnie z art. 67 Ugody w drodze ustawy, co jest zerwaniem z wcześniejszą tradycją i "upraktycznieniem" podziału terytorialnego Monarchii w duchu federalizmu zamiast poprzedniego dualizmu.

Nie wiem, jak będzie to teraz rozwiązane; wydaje mi się, że łączenie historycznych krajów koronnych na siłę tylko po to, by zapełnić vacaty nie ma sensu (jeżeli ktoś chce zajmować się tylko Bukowiną, to po co mu ładować Galicję do agendy?); nie widzę też sensu w sztywnym trzymaniu się historycznego podziału. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie historycznego podziału (tak teraz nie jest) z możliwością łączenia właściwości miejscowej poszczególnych namiestników, tak by np. namiestnik w Innsbrucku mógł zajmować się także Vorarlbergiem czy Salzburgiem, wystarczyłoby, gdyby jedną osobę powołać na namiestnika tychże krajów. Można by było nawet takie połączone namiestnictwo jakoś nazywać "ad hoc", np. Kraje Alpejskie czy Kraje Korony Św. Wacława.

Przyznam, że powróciłbym "na sztywno" do starego (dualistycznego) podziału wojskowego, ale nie wiem, co inni na ten temat sądzą.

Nie łudźmy się zresztą - nie będzie równomiernie aktywnych krajów koronnych, nie ma na to szans. Może lepiej postawmy na różnorodność, tak jak różne regiony Monarchii rozwijały się w różnym tempie.

To tylko moje luźne uwagi, z góry zaznaczam, że nie jest to jakaś wielka koncepcja, tym bardziej że te - od czasów ustawy o działach administracji - średnio mi wychodzą :-).

Dodam jeszcze, że kompletnie mnie nie obchodzi już dziś pozycja Monarchii na świecie, bo zabawa w dyplomację chyba jest tylko cieniem samej siebie. Raczej mi zależy na tym, żeby poddani JCKM czuli się tu dobrze, niekoniecznie musimy się prześcigać w aktywności, ilości postów czy mieszkańców.

(-) KAdm Franz Joseph Ehzg von Habsburg

Obrazek


Barò Emeryt
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 3623
Rejestracja: 8 lata temu
Lokalizacja: dom spokojnej starości Puszta

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Emeryt »

Za próbom uporządkowania Forum i tej reformy podziału administracyjnego Monarchii stoi też fakt,że tu swego czasu mieliśmy namiestników robiących jakieś karkołomne próby wypromowania się, przystrojenie się w gronostaje, czy w skórzane kurtki rewolucjonistów.
Zachowanie podziału na Przed- i Zalitawię powinien być zachowany, a już w przypadku podziały na poszczególne kraje koronne to można by nagiąć trochę historię i podnieś taką Bośnię i Hercegowinę do rangi księstwa.
Ten podział jest próbą takiego rozwiązania.

1.Integralnymi częsciami Monarchii Austro-Węgierskiej w dniu wejścia w życie Ugody są:
a)Królestwa i kraje reprezentowane w Radzie Państwa w składzie
-Arcyksięstwo Austriii
-kraje koronny św. Wacława w składzie Królestwo Czech, Margrabstwo Moraw i Śląsk Austriacki,
-Księstwo Styrii
-Księstwo Tyrolu
-Królestwo Galicji i Lodomerii
-Księstwo Bośni i Hercegowiny
-Księstwo Pobrzeża
-królestwo Dalmacji
b)Kraje Koronny św. Stefana w składzie Królestwo Węgier wraz z Siedmiogrodem, Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii.

emeryt


JCKW Franz Joseph von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 783
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien, Niederösterreich

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Franz Joseph von Habsburg »

Przyznam, że osobiście widziałbym to tak:

1. Królestwa i kraje w Radzie Państwa reprezentowane:
a) Arcyksięstwo Austrii przed Anizą (Austria Dolna) - Wien/Wiedeń
b) Arcyksięstwo Austrii za Anizą (Austria Górna) - Linz
c) Księstwo Styrii - Graz
d) Księstwo Karyntii - Klagenfurt
e) Księstwo Salzburga - Salzburg
f) Książęce Hrabstwo Tyrolu - Innsbruck
g) Vorarlberg - Bregencja/Bregenz
h) Księstwo Krainy - Laibach/Ljubljana/Lublana
i) Pobrzeże Austriackie (żadne księstwo; składające się z trzech części - Wolnego cesarskiego miasta Triest, Książęcego Hrabstwa Gorycji i Gradyski oraz Margrabstwa Istrii) - Triest/Trieste
j) Królestwo Dalmacji - Zadar/Zara (w sumie dotąd myślałem, że Split/Spalato; Internet podpowiedział jednak inaczej, choć siedzibą XVI okręgu wojskowego jest już Split)
k) Królestwo Czech - Prag/Praha/Praga
l) Margrabstwo Moraw - Brünn/Brno
m) Księstwo Górnego i Dolnego Śląska - Troppau/Opava/Opawa (tu mam dużą zagwozdkę - czy nie nazwać tego po prostu Śląskiem Austriackim)
n) Królestwo Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwami Oświęcimskim i Zatorskim - Lemberg/Львів/Lwów
o) Księstwo Bukowiny - Czernowitz/Cernăuţi/Чернівці/Czerniowce

2. Kraje Korony Świętego Stefana:
a) Królestwo Węgier - Budapest/Budapeszt
b) Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji - Zagreb/Zágráb/Zagrzeb (oczywiście Dalmacji tylko z nazwy)

Plus Bośnia i Hercegowina jako kondominium austriacko-węgierskie.

Dlaczego tak? Bo to historyczny podział, a - nie czarujmy się - często też korzystamy z historycznych map i opracowań, co bardzo nam ułatwia życie (pamiętamy chyba wszyscy mapy z tego wątku, nie wyglądały najlepiej). Nie widzę problemu, by jeden namiestnik zarządzał kilkoma krajami, zresztą wprowadziłbym pewną dowolność w nazewnictwie.
Niech to będzie nawet łączone między Przedlitawią i Zalitawią, dlaczego nie? Ten podział jest raczej historyczny i nie ma dziś większego znaczenia ustrojowego.

Można to rozwiązać ustrojowo tak, że oczywiście są namiestnicy, a kiedy dana osoba zostaje namiestnikiem dwóch lub większej ilości krajów koronnych, wówczas administracja dla tych krajów może mieć siedzibę w jednym miejscu i tak dalej. Równie dobrze taka Bukowina może pozostawać bez namiestnika i nic się nie stanie - widocznie nie będzie takiej potrzeby.

Rozumiem, że istnienie 18 osobnych działów na forum byłoby, delikatnie rzecz biorąc, uciążliwe - dlatego działy można by łączyć według takich właśnie łączonych namiestnictw.

I tak wiemy dobrze, że wyżej wymienione kraje koronne można łatwo pogrupować (choćby, i piszę to absolutnie bez głębszego zastanowienia, Czechy, Morawy i Śląsk czy Galicję z Bukowiną, Styrię z Karyntią i Krainą, Tyrol z Vorarlbergiem i Salzburgiem, Austrię Górną z Dolną, Pobrzeże z Dalmacją i Chorwacją-Slawonią czy nawet Bośnią i Hercegowiną, Węgry pewnie osobno).

Niekoniecznie jestem fanem tak zwanego "skansenu" - po prostu szukam rozwiązania, które przy zachowaniu pewnych praktycznych aspektów zachowania historycznych krajów koronnych (spójny wizerunek kartograficzny i estetyczny, ułatwienie w korzystaniu z dostępnych w Internecie zasobów etc. - to są rzeczy, które nam bardzo ułatwiały zawsze funkcjonowanie, trochę głupio z tego rezygnować) pozwoli jednocześnie na w miarę elastyczną działalność lokalną (czyli w naszym przypadku głównie narracyjną).

(-) KAdm Franz Joseph Ehzg von Habsburg

Obrazek


Barò Emeryt
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 3623
Rejestracja: 8 lata temu
Lokalizacja: dom spokojnej starości Puszta

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Emeryt »

Franciszek Józef II pisze: 4 lata temu

Przyznam, że osobiście widziałbym to tak:

1. Królestwa i kraje w Radzie Państwa reprezentowane:
a) Arcyksięstwo Austrii przed Anizą (Austria Dolna) - Wien/Wiedeń
b) Arcyksięstwo Austrii za Anizą (Austria Górna) - Linz
c) Księstwo Styrii - Graz
d) Księstwo Karyntii - Klagenfurt
e) Księstwo Salzburga - Salzburg
f) Książęce Hrabstwo Tyrolu - Innsbruck
g) Vorarlberg - Bregencja/Bregenz
h) Księstwo Krainy - Laibach/Ljubljana/Lublana
i) Pobrzeże Austriackie (żadne księstwo; składające się z trzech części - Wolnego cesarskiego miasta Triest, Książęcego Hrabstwa Gorycji i Gradyski oraz Margrabstwa Istrii) - Triest/Trieste
j) Królestwo Dalmacji - Zadar/Zara (w sumie dotąd myślałem, że Split/Spalato; Internet podpowiedział jednak inaczej, choć siedzibą XVI okręgu wojskowego jest już Split)
k) Królestwo Czech - Prag/Praha/Praga
l) Margrabstwo Moraw - Brünn/Brno
m) Księstwo Górnego i Dolnego Śląska - Troppau/Opava/Opawa (tu mam dużą zagwozdkę - czy nie nazwać tego po prostu Śląskiem Austriackim)
n) Królestwo Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwami Oświęcimskim i Zatorskim - Lemberg/Львів/Lwów
o) Księstwo Bukowiny - Czernowitz/Cernăuţi/Чернівці/Czerniowce

2. Kraje Korony Świętego Stefana:
a) Królestwo Węgier - Budapest/Budapeszt
b) Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji - Zagreb/Zágráb/Zagrzeb (oczywiście Dalmacji tylko z nazwy)

Plus Bośnia i Hercegowina jako kondominium austriacko-węgierskie.....I tak wiemy dobrze, że wyżej wymienione kraje koronne można łatwo pogrupować (choćby, i piszę to absolutnie bez głębszego zastanowienia, Czechy, Morawy i Śląsk czy Galicję z Bukowiną, Styrię z Karyntią i Krainą, Tyrol z Vorarlbergiem i Salzburgiem, Austrię Górną z Dolną, Pobrzeże z Dalmacją i Chorwacją-Slawonią czy nawet Bośnią i Hercegowiną, Węgry pewnie osobno).

Dobrze by było aby Wasza Cesarska Mość wypowiedział się w Radzie Państwa.

emeryt


Graf Henryk von Groc
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 1044
Rejestracja: 7 lata temu

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Henryk von Groc »

Franciszek Józef II pisze: 4 lata temu

Rozumiem, że istnienie 18 osobnych działów na forum byłoby, delikatnie rzecz biorąc, uciążliwe - dlatego działy można by łączyć według takich właśnie łączonych namiestnictw.

I tak wiemy dobrze, że wyżej wymienione kraje koronne można łatwo pogrupować (choćby, i piszę to absolutnie bez głębszego zastanowienia, Czechy, Morawy i Śląsk czy Galicję z Bukowiną, Styrię z Karyntią i Krainą, Tyrol z Vorarlbergiem i Salzburgiem, Austrię Górną z Dolną, Pobrzeże z Dalmacją i Chorwacją-Slawonią czy nawet Bośnią i Hercegowiną, Węgry pewnie osobno).

Niekoniecznie jestem fanem tak zwanego "skansenu" - po prostu szukam rozwiązania, które przy zachowaniu pewnych praktycznych aspektów zachowania historycznych krajów koronnych (spójny wizerunek kartograficzny i estetyczny, ułatwienie w korzystaniu z dostępnych w Internecie zasobów etc. - to są rzeczy, które nam bardzo ułatwiały zawsze funkcjonowanie, trochę głupio z tego rezygnować) pozwoli jednocześnie na w miarę elastyczną działalność lokalną (czyli w naszym przypadku głównie narracyjną).

Po przemyśleniach doszedłem niemal do identycznych wniosków, które przedstawiłem na posiedzeniu Rady Państwa.


Henrich Lehmann
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 79
Rejestracja: 4 lata temu

Kto to?

Nieprzeczytany post autor: Henrich Lehmann »

Czy będę mógł zostać Namiestnikiem (czy jak tam zwie się ten urząd) Transylwanii? (W końcu).

/-/ Henrich Lehmann

Obrazek


JCKW Franz Joseph von Habsburg
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 783
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Hofburgpalast, Wien, Niederösterreich

Kto to?

Ordery

Kriegsmarine

Nieprzeczytany post autor: Franz Joseph von Habsburg »

Henrich Lehmann pisze: 4 lata temu

Czy będę mógł zostać Namiestnikiem (czy jak tam zwie się ten urząd)

Transylwanii

? (W końcu).

SIEDMIOGRODU, um Gottes willen!

A tak serio to chyba musi Pan porozmawiać z namiestnikiem Węgier Borysem von Targersdorfem, bo Siedmiogród właśnie w nich się znajduje, jestem przekonany, że się Panowie porozumiecie :-).

(-) KAdm Franz Joseph Ehzg von Habsburg

Obrazek


Barò Emeryt
Awatar użytkownika
Reakcje:
Posty: 3623
Rejestracja: 8 lata temu
Lokalizacja: dom spokojnej starości Puszta

Kto to?

Ordery

Landstreitkräfte

Nieprzeczytany post autor: Emeryt »

Franciszek Józef II pisze: 4 lata temu

A tak serio to chyba musi Pan porozmawiać z namiestnikiem Węgier Borysem von Targersdorfem, bo Siedmiogród właśnie w nich się znajduje, jestem przekonany, że się Panowie porozumiecie :-).

Żal byłoby trzymać Herr Lehmnna na urzędzie wojewody, gdzieś na krańcach Monarchii, gdzie daleko do urzędów centralnych. :P
No ale jak wniosek taki Pan Lehmann złoży, to kancelaria namiestnika zapewne przyjmie go do rozpatrzenia.

emeryt


ODPOWIEDZ Podgląd wydruku

Wróć do „Pogawędki”