Sabor

Trojedna Kraljevina Hrvatska, Slavonija i Dalmacija
Awatar użytkownika
JCKW
Reakcje:
Maksymilian Rudolf Habsburg
Posty: 107
Rejestracja: 2 miesiące temu
Lokalizacja: Zagreb, Kraljevina Hrvatska i Slavonija

Kto to?

Sabor

Post autor: Maksymilian Rudolf Habsburg »

Obrazek

W dniu dzisiejszym piękne miasto Zagrzeb mogło uczestniczyć w kameralnym, grzecznym i dla oka przyjemnym przyjeździe swego bana koleją z Budapesztu. Maksimilijan Rudolf Habsburško-Lorenski, choć ubrany zwyczajnie i wiedeńsko, miał pono pod szyją jedwabny hrvat i to w miłą każdemu miejscowemu oku czerwono-białą szachownicę; gazety donoszą też, że chyba był trzeźwy. W każdym razie zachowywał się przyzwoicie.

Po zwiezieniu bagaży pod swój nowy adres, ban odbył krótki spacerek przez plac św. Marka, otwierając złotym kluczem Hrvatski Sabor. W budynku parlamentu (który zgodnie ze złożoną narodowi chorwackiemu obietnicą powróci wkrótce do swego pierwotnego przeznaczenia) odbyła się następnie otwarta debata akademicka z zakresu teologii, która jakoś tak płynnie przeszła w filozoficzną, potem w brydża, a około godziny pierwszej w nocy zdegradowała się do skata. Partyjkę finałową wygrała solistka miejscowego teatru, ale ban zapowiada już rewanż.

Namiestnikowi towarzyszyli we wszystkim minister kultury @Erik Blume oraz biały kot angorski imieniem Radża (w zastępstwie złotych lwów dalmatyńskich), którego na zmianę nosili.

Na jutro zapowiadane są właściwe uroczystości, z sypaniem przez dzieci trójjedynych trójkolorowych kwiatów, wysławianiem Jego Królewskiej Mości oraz okolicznościowymi mowami (tym razem flagi węgierskie być może nie wylądują w brandy, choć nad ranem bez żenady pito już zdrowie Stjepana Radića). Z całą pewnością podkreślić można jednak już teraz pełne porozumienie namiestnika z prowincją.

Obrazek


Awatar użytkownika
Barò
Reakcje:
Borys von Targersdorf
Posty: 712
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Alba Regia

Landstreitkräfte

Odznaczenia

Kto to?

Post autor: Borys von Targersdorf »

Maksymilian Rudolf Habsburg pisze:
3 tygodni temu

Na jutro zapowiadane są właściwe uroczystości,

I na te właśnie uroczystości, do Zagrzebia, przybył baro Targersdorf. Choć złośliwi mówią, ze "skusiła Go książęca brandy, która ma zamiar pić, pod pozorem ratowania węgierskiej flagi".

Borys von Targersdorf baró
palatinus regni Hungarie


ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji”